Як вибрати молоко: 10 порад експерта

Як вибрати молоко: 10 порад експерта

Експерт з якості молочних та м’ясних продуктів Оксана Прокопенко спеціально для Pas­tourelle розповіла про найважливіші характеристики молока на полицях магазинів.

Де варто купувати молоко?

Молоко дійсно може бути небезпечним. До того, як винайшли пастеризацію, воно провокувало багато хвороб, інколи навіть смертельних. Завдяки пастеризації ситуація змінилася, і вдалося зупинити, наприклад, туберкульоз, який поширювався у тому числі через молоко.

Але! Навіть сьогодні молоко може бути небезпечним, якщо його купувати у неперевірених виробників.

Найкраще купувати молоко з полиць магазинів. Перш за все тому, що на кожному виробництві є лабораторія, яка контролює кожну партію. Наприклад, з ферми відправляють молоковоз з трьома секціями. Проби відбирають з кожної. Якщо щось не так – вся поставка відправляється назад.

Окрім того, на підприємствах працюють державні ветеринари. Вони у разі порушень можуть навіть зупинити виробництво.

Як вибрати виробника?

В Україні дуже багато молочних виробників, тож не дивно, що споживачі часто розгублюються перед вітринами. Ми радимо підготуватися до походу в магазин і знайти інформацію про того чи іншого виробника в інтернеті. Ось на що варто звернути увагу:

  • Чи є у виробника сайт. Якщо немає – це може насторожити, адже зараз майже немає підприємств, які не представлені в інтернеті.
  • Чи пройшло виробництво сертифікацію за міжнародними стандартами управління і контролю якості ISO 9000 і ХАССР (якщо є сайт, на ньому цю інформацію обов’язково вкажуть).
  • Чи експортує виробництво продукцію в країни ЄС? Якщо так, то підприємство проходить дуже сувору систему контролю, щоб продукція була належної якості. Про якість також говорить дозвіл експортувати в країни Близького Сходу.

Які бувають види молока?

  1. Пастеризоване молоко прогрівають під температурою 70–75 °С. За таких умов корисні властивості зберігаються, а шкідливі бактерії — знищуються. Термін придатності такого молока — 5–10 діб. Підходить для щоденного вжитку.
  2. Пряжене молоко прогрівають під дією температури 85–99 °C. Процес пряження відбувається протягом кількох годин. У пряженого молока більша жирність (приблизно 6%), а також більше кальцію, заліза і вітаміну А. Втім, менше вітамінів С та В1. Термін придатності — 5–7 діб.
  3. Ультрапастеризоване молоко нагрівають при температурі до 150 °С. Це відбувається дуже швидко, впродовж кількох секунд. Такі технологічні операції продовжують термін придатності молока, адже у ньому залишається незначна кількість сторонньої мікрофлори. Молоко, яке пройшло ультрапастеризацію, можна зберігати навіть без холодильника, але у закритій тарі. Термін придатності може сягати навіть 180 діб. Його зручно брати у поїздки, походи тощо.

До речі! Для ультрапастеризації підходить тільки якісне молоко. Інше може не витримати настільки високих температур.

  1. Стерилізоване молоко можна зберігати найдовше. Температура його обробки – 130–140 °С. У стерилізованому молоці немає шкідливої мікрофлори та бактерій.

Відсоток жирності у молоці

На полицях магазинів знайдете молоко різноманітної жирності — від 1% до 6%.

Ось кілька фактів, які варто знати про жирність:

  • Чим більше жирності – тим менше калорій (у молоці 1% — 42 калорії, 2,6% — 52 калорії, 3,2% — 60 калорій).
  • Молоко з малим відсотком жирності рекомендують людям, які займаються спортом і тим, чия діяльність передбачає інтенсивні фізичні навантаження.
  • Кількість білка однакова у молоці з 1% жирності і в молоці з 3,2% жирності.
  • Кальцій засвоюється, якщо його поєднувати з вітаміном D. А ним багата жирна їжа і, відповідно, молоко з високим відсотком жирності.

Дата виробництва і термін придатності

Обов’язково звертайте увагу на дату виготовлення, термін придатності та умови зберігання.

Цілісність упаковки

Якщо з упаковкою щось не те (зігнута, порвана, деформована тощо), молоко краще не купувати. Зверніть увагу, чи не відкрита кришечка.

Склад молока

У складі молока є білки, жири, вуглеводи, вітаміни A, D, B1, B2 і B12, а також мікроелементи (кальцій, магній, калій). Всю цю інформацію шукайте на упаковці.

Насторожують добавки, консерванти і барвники (їх позначають літерою Е). Також – пальмова олія, антибіотики і компоненти, які вам не знайомі.

Коли молоко — небезпечне?

Жирне молоко важко перетравлюється. Тож його варто кип’ятити перед вживанням.

Нещодавно англійські вчені оголосили результати досліджень, відповідно до яких молоко шкідливе для породіль. Йдеться про речовину ерготіонеїн, яка може викликати  прееклампсію — дуже небезпечних для мами й дитини стан.

Інші вчені кажуть, що дитячі суміші на основі молока провокують у діток розвиток діабету. А ще — що вживання холодного молока може спричинити ангіну та тонзиліт.

У яких ще випадках молоко є шкідливим продуктом?

1. Якщо у вас непереносимість молока. Ця особливість переважно проявляється у ранньому віці.

2. Якщо молоко парне. Сире молоко – джерело багатьох кишкових інфекцій.

3. Систематичне вживання молока дорослими може вплинути на розвиток серцево-судинних захворювань.

4. Якщо алергія на білок коров’ячого молока.

5. Якщо лактозна недостатність.

Що ж робити? 

Ми всі звикли, що молоко корисне. Тим не менше, численні дослідження переконують нас у протилежному. Варто прислухатися до медиків та зменшими чи замінити споживання молока у щоденному раціоні.

Ось, наприклад, що можна зробити:

  1. Замість коров’ячого молока споживати рослинне або безлактозне.
  2. Споживати у їжу продукти з пониженим вмістом лактози. До таких відносять, — грецький йогурт, сири з білою пліснявою, такі як камамбер та сир брі, а також тверді сири типу чеддера і пармезана.
  3. Якщо бракує кальцію – споживати китайську капусту, шпинат, овочі, боби, сардини, горіхи. 
  4. Для альтернативи вітаміну Д — вживати риб’ячий жир.

А якщо відмовитися від молока дуже важко — купуйте знежирені варіанти. І намагайтеся зменшувати дози. 

Що впливає на якість молока?

Отримати дійсно якісне молоко можна за таких умов:

  • якщо контролювати стан здоров’я корів та проводити їх спеціальну підготовку до доїння;
  • якщо молоко мінімально контактує з повітрям;
  • якщо молоко швидко охолоджувати та дотримуються умов зберігання;
  • якщо дотримуються правил промивання, дезінфекції, очищення обладнання та ємностей які контактують з молоком 

Як перевірити якість молока у домашніх умовах?

Спосіб №1

Занурте лакмусовий папірець у молоко. Якщо він змінить колір — там є сода. Часто буває, що бабусі, які продають на ринку, додають до молока… відбілювач для білизни, аби продукт виглядав привабливіше.

Спосіб №2

У молоко потрібно капнути йоду. Якщо молоко посиніє – там є крохмаль.

Для того, щоб продукту було більше — недобросовісні виробники розбавляють молоко водою. Після цього штучно загущують крохмалем.

Спосіб №3

Капніть молоко на ніготь. Нерозведене – зберігатиме форму, а  розведене розтечеться.

Замість висновку

Сподіваємося, наша публікація допоможе вам у виборі молока і вбереже вас від неякісних продуктів. Будьте здорові, і обов’язково перевіряйте, що купуєте.


Читайте також: